Fácánnevelés
Vadgazdálkodás
Fácánnevelésünk kotlóssal, extenzív módon történik. Célunk a törzsállomány bővítése, melyből kimagasló vadászélményhez is jutunk toronykakasok formájában. Nevelésünk lényege, hogy a csibék első napos koruktól a területen nevelkednek volier és háló nélkül. A módszer munka és időigényes, de megéri a fáradtságot.
Módszerünk:
- Kotlósok gyűjtése a megfelelő időpontra, ültetésük műtojásokon.
- A keltetőből bújtatáskor minimális számú tojás elhozatala, melyek a kotlósok alatt kelnek ki.
- Csibék elhozatala a keltető telepről, a családok kiegészítése a kotlós méretének megfelelően.
- Családok kihelyezése nevelőházakba a területre, mely villanypásztorral védett.
- Csibék előnevelése, ekkor még éjszaka zárt házakkal.
- Utónevelés, mikor már teljesen szabadon nevelkedhetnek a csibék.
Előnyei:
100%-ban természetközeli madarat kapunk eredményként, mely megnyilvánul röptében és tollazatában is. Csibekorában a jó minőségű nevelőtápot csak mintegy kiegészítésként fogyasztja a természetes táplálékok mellett élőhelyén, emellett a nélkülözhetetlen rovarvilághoz is hozzájut.
3 hektáros nevelőterületünkön bőségesen jut hely a madaraknak a nevelés folyamán, a következő tavaszra ténylegesen szaporodó állományt produkálva a vadászterületünk más pontjain is.
A nevelt fácánokból kizárólag kakast lövünk, a nevelt mennyiség 20-25%-ában (melyet ha kakasra vetítünk le 40-50%). Ez a megítélésünk szerint nagyon jó eredmény, bár nem versenyezhet a ládás visszavadászat arányaival. Aki olyan eredményre vágyik, annak más nevelési módszer ajánlott.
